לוגו

Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available


מתוך - עיתון רגעים, מאי 2004

מאת - מיכל דון

שלא יגמר לי הרגע האינסופי הזה, שלא אצטרך לפקוח את העיניים, לצאת מהמים, להיפרד מהידיים הנאמנות שאוחזות בי עכשיו... מהשקט הזה שממלא את הראש והגוף כל כולו....

כבר שבוע חלף מאז ריחפתי כמו ציפור במים בבריכת הטיפולים ברמת השרון, ועדיין לא נגמר, הרגע הזה. התחושה המרגשת והנעימה שעטפה אותי ונשאה את נשמתי עדיין איתי.

לפקוח את העיניים, בסיום הטיפול ב"Watsu", בבריכת הטיפולים של בתיה סיגל, הרגיש כמו להיוולד מחדש. בתוך הבריכה העגולה, טבולה במים חמימים ונעימים כשברקע מוסיקה עמומה, נזכרתי איך היה בתוך הרחם. והיה של נפלא. הבריכה של בתיה היא קצת כמו בועה בתוך בועה. בחצר הרחבה והירוקה שמאחורי ביתה בשכונת נווה רום ברמת השרון (שכונה שנראית כמו בועה, מקום ממקום אחר), עומד מבנה פלסטיק חצי שקוף, ובתוכו בריכה. בועה.

אנחנו נכנסות לבריכה, בתיה עוצמת את העיניים יחד איתי, מובילה אותי לנשימה מרגיעה ואז נושאת אותי בעדינות על זרועותיה. מניחה את ראשי ומאפשרת לי להתמסר לתנועה שהיא מובילה בה שת שתינו. לאט מתחילות המחשבות להירגע ואני מתחילה לשמוע את המים שסביבי, איזו מנגינה נהדרת. ובכל רגע שעובר אני מרשה לעצמי להרפות שרירים, לשחרר שליטה ולהרגיש יותר ויותר בטוחה. הראש יצא למנוחה, אז הגוף חוגג את השלווה.

בתיה סיגל עסקה בטיפול והוראת "זן שיאצו" כשהצטרפה לקבוצה הראשונה בארץ שלמדה טיפול במים בשיטת Watsu. כך נוצר החיבור בין הרפואה הסינית והאהבה למים. אולי החיבור התחיל עוד לפני כן, כשבתיה הובילה עבודת ריפוי עם נכי צה"ל במי ים המלח. באופן דומה נולד גם רעיון ה- Watsu אצל אבי השיטה, הרולד דאל. בין הטיפול המוכר והמסורתי לבין מעיינות המים החמים שנמצאו בשפע בסביבת מגוריו בצפון קליפורניה. ובגאוניות פיתח שיטה של תנועה, מגע ומתיחה. טיפול שלם בתוך המים.

בזמן שאני עדיין מרחפת לי על גלי הטיפול שזה עתה סיימנו, בתיה מסבירה: "טיפול Watsu, שילוב המילים מים ושיאצו, זו שיטה טיפולית שהיא ואריאציה של טיפול זן שיאצו בתוך מים חמימים. לטיפול יש איכויות של הרפיה, מגע, מתיחות והזרמת אנרגית החיים בגוף. ב- Watsu המטפל מחזיק את המטופל מעל פני המים, תומך אותו בידיו, בעורף, באגן ובברכיים. המטופל מקבל תנועה זורמת, לחיצות ומתיחות".

"המים החמימים תומכים ויוצרים תחושת חוסר משקל ומאפשרים לעמוד השדרה ולמפרקים לנוע ולהימתח בצורה שאינה אפשרית ביבשה.המתיחות העדינות גורמות לשחרור הלחץ המופעל על מערכת העצבים והתנועה משפרת את זרימת הדם והחמצן".

"החוויה שמקבל המטופל ב-Watsu מאפשרת התמודדות עם מטענים רגשיים. המים, העדינות שבה המטפל תומך במטופל, הקרבה והנשימה מעלים רגשות עמוקים, ותפקידי להיות שם עבור המטופל מבלי להפריע או לשאול שאלות. המטופל מרגיש שמישהו אחר יכול לאחוז ולתמוך בו, להיות קרוב ומכיל. חוויה כזו, בסביבה של מים ושלווה, מאפשרת לרגשות לעלות, לצוף ולהשתחרר".

"חווית ה-Watsu מתאימה לכל אחד ואחת. למי שאוהב מים וגם למי שפוחד ממים ורצה לנסות להתגבר על המחסום. במצבים של מצוקה נפשית כנו פרידה או דיכאון, או לקראת אירועים מרגשים בחיים, לטיפול בבעיות מפרקים, קשיי עיכול, כאבים וחולשות למיניהן".

לא הייתי נותנת לכל אחד להחזיק אותי ולהוביל. עם בתיה זה פשוט קורה. יש לה את הטוב הזה בעיניים, את האמירה הפנימית שמשדרת "את בידיים טובות, בואי תסמכי עלי". בתיה נראית כמו מי שמצאה לה בועה מלאה בשמחה ויצירה. "ככה זה כשעושים את מה שאוהבים. אני מאזנת בין עשייה, הוראה, טיפול ונתינה, בית ומשפחה. המים בשבילי זו אהבה, תנו לי רק להיות בים, ואני מאושרת".

בתיה נציגת הארגון הבינלאומי ל- Watsu בישראל, מלמדת את השיטה ומכשירה מטפלים, כאלו שיוכלו גם ללמוד את רצף התנועה וגם להיות שם, בלב ובנשמה, עם המטופלים.

לקבלת מידע

(*)
רשום את שמך בבקשה

(*)
Please let us know your email address.

(*)
Please write a subject for your message.

(*)
Please let us know your message.