לוגו

Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available

מתוך - מעריב,ספטמבר 2005

מאת - גייל זאבי ציבלין

אני נכנסת לבריכה, בחצר האחורית בווילה של בתיה סיגל ברמת השרון. בחוץ לפחות 40 מעלות וטמפרטורת המים עומדת על 33 מעלות צלסיוס. אמצע יום עבודה, שיא הלחץ. שום דבר בגוף שלי לא רגוע. בתיה מבקשת ממני לנשום עמוק, להחזיק בעדינות את ידיה ולהיכנס ולצאת מהמים לפי קצב הנשימה שלי. לאט לאט אני נרגעת. היא מחברת לי מצופים לרגליים, תומכת בי מאחור ומתחילה להציף אותי. מאותו הרגע אני מאבדת תחושה של זמן, מקום ובכלל קשר למציאות. אני נמצאת במעין תחושה של ריחוף. בעדינות בתיה עושה בי כרצונה ולא נותרה בי כל התנגדות.
"הוואטסו היא שיטה שמשלבת טיפול שיאצו במים חמימים. היא הומצאה על ידי הרולד דאל בצפון קליפורניה ויש בה איכויות של הרפיה, מגע, מתיחות ועבודת גוף אנרגטית", מסבירה סיגל, מורה לטכניקת אלכסנדר, ומטפלת ברפואה סינית ונציגת ארגון WABA העולמי ללימוד שיטת הוואטסו.
הטיפול מאפשר חופשיות של הגוף ברמה שקשה להגיע אליה ביבשה. העטיפה של המים, התנועה והמגע מאפשרים בקצב אישי של כל אדם למצוא את הריתמוס הפנימי של הגוף. המים השקופים גורמים לנו להרגיש שקופים, כשאנחנו בתוכם.
לפני 20 שנה גילו את הוואטסו בקליפורניה. דאל, מגלה השיטה, החל להציף אנשים במים במעיינות החמים של קליפורניה ונדהם מהתוצאות. צורת עבודת הגוף במים שאבה את העקרונות שלה מהשיאצו, ומכאן התפתח השם "וואטסו", שמשמעו באנגלית water (מים) ו-shiatsu(שיאצו). היום משמשת השיטה לטיפול בבתי חולים בשיקום, לטיפולים באנשים עם כאבים כרוניים, לטיפול בילדים היפראקטיביים, אוטיסטים, לאנשים שעברו ניתוחים קשים ומשתקמים מהם, וסתם לכאלה שבא להם להתפנק.
"אנשים שחוו התעללות מינית.רגשית, שיש להם פחדים (גם ממים) ובעלי דימוי נמוך, יכולים לעבור דרך הוואטסו חוויה מתקנת, שבה הם לומדים לקבל מגע, להיות בקרבה פיזית ולרכוש בטחון",
אומרת סיגל, במצבים של הצטננות, שפעת, מחלות מידבקות, אי שליטה בסוגרים, פצעים פתוחים ובעיות עור, מומלץ להימנע מתרפיה במים.
בוואטסו, המטפל מחזיק את המטופל על פני המים ותומך אותו בידיו בעורף ובאגן. המטופל עובר מגע, תנועה זורמת, לחיצות מתיחות, ומדי פעם גופו מתקמר כעובר. התחושה היא אימהית, תומכת ומכילה, המזכירה להרבה את התחושות ברחם. "מי שפיר ברחם אמנו הם האמבט הראשון שלנו", מסירה בתיה. "גופנו מכיל 85 אחוז מים. בכליות יש 82 אחוז, בשרירים 75 אחוז, הכבד מכיל 69 אחוז ואפילו העצמות שלנו מכילות 22 אחוז מים", היא מסבירה. "הציפה במים, תוך כדי תמיכה, מאפשרת למטפל חופש תנועתי וזרימה מתמשכת עם המים, קשב וחיבור לנשימה. המטופל, מתוח ודרוך ככל שיהיה, חווה הרפיה עמוקה, תחושה של מרחב וחופש, המאפשרים לו להרפות ולשחרר מחשבות, דאגות ושליטה".

לקבלת מידע

(*)
רשום את שמך בבקשה

(*)
Please let us know your email address.

(*)
Please write a subject for your message.

(*)
Please let us know your message.