לוגו

Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available
Image not available

מתוך - לאשה, מרץ 2005

מאת - מור אסאל

כשיצאתי מהבריכה המחוממת של בתיה סיגל, מטפלת בוואטסו, ורציתי להגיד לה איך היה, לא יכולתי. אחרי דקה או שתיים של התאוששות הודעתי לה שבניגוד למנהגי, פשוט אין לי מילים לתאר את מה שעברתי. "זה לא פלא", חייכה בתיה. " זו חוויה שמחזירה אותנו אל הימים שבהם עוד לא ידענו לדבר".

מה זה בכלל וואטסו
"
אם עוברים ברחם אמם היו יודעים לדבר, הם היו מן הסתם מתארים משהו דומה לוואטסו: חוויה של ציפה נטולת אחריות ומלאה בתחושות בתוך מים חמימים.

הטיפול נעשה בבריכה קטנה מחוממת, כאשר המטופל והמטפל לבושים בבגדי-ים. המטפל בוואטסו מציף את המטופל במים, מערסל אותו, מקשיב לנשימתו, מעסה אותו מידי פעם, מותח ומשחרר, ומעל לכל - תומך כל הזמן בראשו של המטופל ומחזיק אותו מעל המים.

ההרגשה היא של שחרור מוחלט, שלווה אינסופית וליטוף בלתי נגמר של המים. כשעוצמים עיניים - וכדאי מאד לעשות זאת - מרגישים כאילו גבולות הבריכה הקטנה נעלמו, והעולם כולו הוא אוקיינוס של חמימות ורגשות. תענוג צרוף כבר אמרתי?

במה מטפל הוואטסו
בוואטסו יש הרבה יותר מתענוג. זהו פיתוח של השיאצו (ווטר-שיאצו, או שיאצו-מים), שהוא ענף של הרפואה הסינית שמתמקד בטיפול באמצעות מגע.

בניגוד להידרותרפיה, שמטפלת על פי התפיסה המערבית בבעיה מסוימת שאיתה בא המטפל, הוואטסו אינו מטפל בבעיות ספציפיות, אלא באדם כולו, כמכלול המשלב גוף ונפש.

"
את השיטה המציא הרולד דאל, מטפל בשיאצו שחי בקליפורניה, בקרבת מעיינות חמים, לפני 25 שנה", מספרת סיגל. "מטרת השיטה היא להביא לאיזון מחודש של הגוף והנפש. את זה עושה הוואטסו באמצעות פתיחת חסימות שמאפשרת לצ'י, שהיא אנרגית החיות שלנו, לזרום בחופשיות בגוף".

מה מיוחד בשיטה
השימוש במים. המים החמימים, שהם הסביבה הראשונית שבתוכה נוצרנו, מאפשרים לנו תנועה חופשית מכוח המשיכה. ברמה הפיזית, נוכחות המים מאפשרת לנו גמישות, נמרצות ורכות. ברמה הרגשית, המים מציפים גם את החוויות העמוקות ביותר שלנו. ברמה המנטלית, ההחזקה של המטפל מאפשרת למטופל לוותר על הצורך בעשייה, בתכנון ובמחשבה.

המים, יחד עם המטפל שמחזיק אותך בתוכם, מעניקים חוויה של "מקום בטוח". מקום שבו אפשר להירגע ולהתמסר באמת לתחושות הפנימיות. לא במקרה אומרים מטופלים רבים שלראשונה בחייהם הרגישו שהם יכולים לסמוך באמת על מישהו אחר.

איך מתבצע האבחון
מטפל וואטסו מיומן יכול לאבחן בעיות שונות. "המים שקופים ולכן אפשר לראות דרכם", מסירה סיגל. "כשמטופל נמצא אצלי בידיים, אני יכולה להבחין היכן נמצאות החסימות שלו, הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית. למשל, עורף וצוואר נוקשים מאד מרמזים בעליהם סובלים מעומס מנטלי ('הראש כל הזמן עסוק').

גפיים ומפרקים נוקשים, שלא נענים לתנועה של המים, מרמזים על נטייה לחוסר גמישות, ואולי גם על פחדים שגורמים לאדם להיות כל הזמן נכון לקרב. צורך גדול מאד בשליטה יתבטא במתח שרירים חזק, ולעתים בנוקשות של עמוד השדרה".

ואיך הוואטסו מטפל בכל אלה
"
המטפל בוואטסו משתמש במים כדי לפתוח את החסימות", מסבירה סיגל. "כשהגוף נע במים הוא משתחרר, הוא גורר אחריו מוכנות נפשית לוותר על תקיעויות ולהתמסר. יש כאלה שהחוויה שהם עוברים במים מספיקה להם כדי להיפתח ולהשתנות, ויש גם כאלה שאצלם הטיפול נמשך בשיחה".

לאיזה בעיות הטיפול מתאים במיוחד
לסובלים מבעיות גב, צוואר, מפרקים ושלד. לאנשים אחרי טראומה פיזית, כמו תאונה או ניתוח. לאנשים עם פחד ממים, שלא חוו מימיהם תחושה של ציפה. לאלה, הוואטסו מעניק חוויה חדשה לגמרי של הנאה במים.

הטיפול מיועד גם לסובלים מבעיות רגשיות שונות, כמו תחושות לחץ וסטרס גבוהות, קושי בהתמודדות עם מכשולים, חוסר שמחה, הערכה עצמית נמוכה, ולכל מי שמעוניין להגביר את הקשב הפנימי שלו.

למי הטיפול אינו מומלץ
למי שסובל מחום גבוה, לחולי אפילפסיה (אלא אם הרופא מאשר), לבעלי פצעים פתוחים ולנשים בחודשי ההיריון הראשונים.

איך יודעים לזהות מטפל מוסמך בשיטה
למטפל מוסמך בוואטסו יש תעודת הסמכה מטעם ארגון המטפים הבינלאומי בוואטסו.

לקבלת מידע

(*)
רשום את שמך בבקשה

(*)
Please let us know your email address.

(*)
Please write a subject for your message.

(*)
Please let us know your message.